„Késő már a múltat újraértelmezni;
kényszerpályán a világ.”
Ha a nemzetet féltő - és emellett színházértő - jobberek nem zsigeri indulattal, előítélettel fogadnának bármit, amit Alföldi Róbert csinál, akkor percek alatt rá kéne jönniük, hogy ez az előadás az övék, nekik (is) szól, mondhatnám, a nevükben: hogyan kényszerült az EU-ba, idegen érdekek szolgálatába Magyarország; hogyan siklott félre a rendszerváltás a magukat átmentő, ide-oda dörgölődő nagyurakkal és a kisemmizett, bármire kapható néppel. A "zemberekkel".
„Volt is, lesz is, ez itt a praxis: mindenkinek helyzete van.
Volt is, lesz is, ez itt a praxis: minden kornak rendszere van.”
A szegedi előadás minden mozzanata világosan végiggondolt, logikus. És nagyon jó. Az RTL közvetítése (csak az elején maradt benne 30 mp reklám) nagyon szépen láthatóvá teszi a hangsúlyokat egy-egy arc, gesztus kiemelésével, valószínűleg sokkal érthetőbb, élvezhetőbb a dráma, mint a monumentális szegedi Dóm téren ülő nézőknek volt. mert ez igazi dráma hősökkel (jellemekkel), konfliktusokkal. Lényegtelenné vált, hogy a szereplők jó része nem énekes - a lényeges, hogy jó színészek.
Én annak idején kihagytam a városligeti Istvánt, csak a nemzeti giccsben utazó Koltay Gábor filmjét láttam - de a dalokat persze szerettem. Most az arra az előadásra utaló IK-1983 rendszámú Trabanttal érkező, és 2013-ban értetlenül tébláboló Nagy Ferót és Varga Miklóst rövid úton elzavarják. Más ez a világ, másról szól Szörényi, Bródy - és Alföldi darabja.
És egy kérdés az értőkhöz: (a német!) Beethoven István király nyitánya régebben is része volt a Szörényi-Bródy-darabnak? Mert most különösen erős alaphangot ad.
(Köszönet Neükurucznak, akinek a blogján az RTL-linket találtam, miután én tegnap hiába kerestem.)
***
Eddig azt hittem, hogy Bayer Zsolt cinikus gazember. Most már tudom, hogy nettó elmebeteg: Levél Szörényi Leventének
Utolsó kommentek