"Ekkor megsejdítettem az életérzés teljességét, amely az olümposzi görögségnek a mélység istenei előtt való áhitatos. beavatott hódolásában kifejeződik, és később gyakran magyaráztam felső osztályos gimnazistáimnak a katedráról, hogy a kultúra lényege az éjszaka sötét, félelmetes hatalmainak jámbor és rendező, szinte úgy mondanám: engesztelő bevonása az istenek kultuszába." (Doktor Faustus. Ford.:Szőllősy Klára)

Az élethez hozzátartoznak a rituálék; erről a többi között itt írtam, különös tekintettel az év eleji Tonio Krögerre. Most is Thomas Mann van - vagyis ünnep, áhitat, boldogság -, de most a Doktor Faustus. Nagyobb falat, másodszor vágok bele, elsőre, sok évvel ezelőtt beletört a bicskám; már arra se emlékszem, hogy valójában végigolvastam-e, csak arra, hogy kötelességérzettel rágtam át magam rajta. Ez az egyetlen - tudati búvópatakként nyugtalanító és valamikori újrapróbálkozásra ingerlő - kudarcként (Dosztojevszkij melletti) kedvenc írómmal kapcsolatban. Most az hívta elő, hogy a Magyar Narancsban Ács Pál az 1914-ben még nacionalista konzervatív Thomas Mann esszéjéről, az Egy apolitikus ember elmélkedéseiről írt. Noha Ács szerint ezt a magyarul csak 2000-ben megjelent könyvet nálunk szinte senki nem olvasta, én speciel igen (emlékeim szerint az istenben boldogult - és egy sötét Fidesz-MSZP alku következtében felszámolt [de ez mellékszál; mellékszál? ugyan!] Gondolat - Jel című rádióműsor hatására). A valóban zavarbaejtő Elmélkedések ideológiáján, világszemléletén aztán a nácizmus hatására jut végleg től Mann, de valószínűleg ez ösztönzött arra, hogy most a Doktor Faustusért nyúljak. Szilveszterkor (még Magyar Péter újévi beszéde előtt) vettem le a polcról, és kezdtem mondatról mondatra kortyolgatni, ízlelgetni.)

Thomas Mannal egyábként természetesen az iskolai kötelezők - Mario és a varázsló, A Buddenbrook ház - voltak az első találkozásaim, utóbbit azt hiszem, (akkor) kicsit úntam. Saját jogon nem sokkal kéőbb A kiválasztott meg A törvény című kisregények már igazi élményt jelentettek, és a következő évtizedekben nemcsak műveltségem, kultúrám, hanem az életem részévé váltak a József és testvérei (az Örkény Színház zseniális előadásával együtt), A varázshegy meg jónéhány novella.

És még valami: tizenhét évvel ezelőtt Thomas Mann volt a katalizátora, "terepe" egy máig fontos barátságnak az akkori Platen bloggerrel. Mélységes mély a múétnak kútja...

Szerző: rás  2025.01.02. 13:23 2 komment

Címkék: irodalom Thomas Mann Platen

A bejegyzés trackback címe:

https://ras2.blog.hu/api/trackback/id/tr4218764762

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Éva Schüttler Tamásné 2025.01.03. 09:33:21

rás:jó olvasást! A Doktor Faustus az utolsó regénye Th. Mannak és egyes vélemények szerint a legjobb. Amikor emigrációban éltek Amerikában két jelentős alkotó ember társaságában sétáltak, s gondold el miről társalogtak. /egyikük Schönberg, másikra nem emlékszem/.A D. Faustusban sok elméleti megközelítése van a zenének és a matematikának, de alapvetően a Faust- mítosz a művészember hétköznapi fertőzéséből/itt szifilisz/,hogyan tud eljutni a művészete által a megtisztuláshoz, s e folyamat ragyogó bemutatása ez a regény. Kétszer olvastam. Ami az Apolikus ember vallomásait illeti, ez az az esszégyűjtemény, amelyben mélyen szembenéz azzal az önmagával, amely a 14-18-as háborús beszédeit mondta. A gyűjtemény a háború végén 18-ban íródott.A könyv megjelenésekor azonnal elolvastam, nagyon elgondolkodtató a témája.
Ha szeretnél valami általad még nem ismert regényt olvasni Manntól ajánlom a Lotte Weimarban, nagyon szórakoztató regény az öreg Goethéről.
Tudnám még sorolni, Márió és a varázsló, Egy szélhámos vallomásai, de ezeket tuti, hogy ismered.

Van az írófejedelem fiának egy regénye/nem

a Vulkán, amiből a Mefisztó is készült/,hanem a Fordulópont, egy kis autentikusabb könyv a család életéről, s a nagy Varázsló mindennapjairól./

olvasni nagyon jó!

rás · http://ras2.blog.hu 2025.01.03. 17:53:32

@Éva Schüttler Tamásné: Köszönöm. Természetesen a Lottét is olvastam.
süti beállítások módosítása