Bizony isten, nem sajnálom az iráni teokratikus-fasiszta rendszert, és azt gondolom, biztonságosabb a világ iráni atombomba nélkül. Csak éppen...

1./ Trump - vagyis az Egyesült Államok - mondta fel 2018-ban azt a nemzetközi megállapodást: az iráni "atomalkut", amelyben Irán elkötelezte magát, hogy csak békés célú nukleáris fejlesztést hajt végre, és amely nemzetközi ellenőrzést (Nemzetközi Atomenergia Ügynökség) biztosított az iráni nukleáris létesítményekben. Az "alku" nyilván nem volt tökéletes; végrehajtása - főleg az ellenőrzés hatékonysága - bzonytalan volt, de mégiscsak békés, tárgyalásos keretet biztosított Teherán féken tartására. A megállapodás felmondása lényegében jogalapot és szabad kezet biztosított Iránnak, hogy bármit mondott is a propagandában, továbblépjen a katonai célú nukleáris programmal. 

2./ Izrael a most folyó, Irán katonai képességét - hosszú évekre, de aligha véglegesen - lenullázó háborújával az iráni rezsimváltást is célul tűzte ki, s ehhez csatlakozott Trump is. Na most, ahol az USA (és nyugat-európai szövetségesei) az utóbbi évtizedekben "demokráciaexport" címszó alatt katonai erővel megdöntöttek diktatúrákat - Líbia, Afganisztán, Irak, Szíria - ott káosz, polgárháború és egy egész térséget fenyegető bizonytalanság, valamint migrációs hullám következett be. Az iráni belső helyzetre, a társadalmi hangulatra vonatkozó általam ismert elemzések nagy többsége legalábbis valószínűtlennek tartja, hogy a bombázások nyomán az ajatollahok elleni felkelés törjön ki.

Talán nem érdektelen röviden utalni a történelmi múltra. Az Iránban lényegében az 1920-as évek közepétől uralkodó Reza Pahlavi dinasztia diktatórikus uralmat gyakorolt, de Iránt nem utolsósorban a szekularizációval (pl. a női kendőviselés megtiltásával) lényegében átemelte a 20. századi nyugati világba. Az amerikai-angol elköteleződés - illetve befolyás - pedig különösen megerősödörr 1953 után, amikor a CIA megbuktatta Irán első demokratikusan választott kormányát, az olajipart államosító Mohammed Moszadik miniszterelnököt. A 70-es évekre a reformok révén Irán hatalmas gazdasági fejlődésen ment keresztül, miközben a sah rendszere kegyetlenül elnyomott bármilyen ellenzéki megnyilvánulást. A diktatúra és az azt támogató USA ellen robbant ki 1979-ben a hagyományos vallási és nemzeti értékek helyreállításának jegyében az "iszlám forradalom". A Nyugat "ellenzéki ajánlata" a teokratikus rendszer ellen ma is az utolsó sah emigrációban élő fia.

3./ Az USA ma hajnali belépése az Irán elleni háborúba nagyon rossz hír Ukrajnának. Az egyébként is kiszámíthatatlanul, egyoldalúan cselekvő Trump - vagyis a világ első számú katonai és gazdasági hatalma, az Egyesült Államok - lépése szükségképpen megerősíti Oroszország elszántságát az általa szükségesnek tartott biztonsági feltételek megszerzésére. Vagyis minél távolabb tudni a NATO-t a saját határaitól - ami azt is jelenti, hogy minél inkább nyugatra tolni a saját határait és feltétlen befolyási övezeteit, például akár a balti államok destabilizálásával. Putyin minden eddiginél szilárdabban fogja követelni Ukrajna demilitarizálását és távol tartását a nyugati szövetségi rendszerektől. Ukrajna legyűrése után pedig kísértésbe eshet egy Észtország vagy Lettország elleni gyors katonai akcióra, akár az ottani orosz kisebbség - tényleges! - diszkriminációjára hivatkozva, Ráadásul a várhatóan drasztikusan megemelkedő olajárak biztosítják Moszkva számára az Ukrajna elleni háború folytatásához szükséges anyagi forrásokat.

4./ A magyar "mellékhadszintér": ha a Hormuzi-szoros akár csak hetekre is megbénul, tarthatatlanná válik az EU-nak az orosz energiától való függetlenedési célkitűzése, és megint kiderül, hogy "Orbánnak nem igaza van, hanem igaza lesz".

Szerző: rás  2025.06.22. 11:32 8 komment

Címkék: háború olaj világpolitika Irán Ukrajna

A bejegyzés trackback címe:

https://ras2.blog.hu/api/trackback/id/18893104

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

látjátok feleim szümtükkel 2025.06.23. 09:58:27

Szerintem nem lesz igaza, de van bennem némi 56-os utánérzés. Mintha az USA most is azzal hárítana, hogy Irán leverése fontosabb, mint Ukrajna és Putyin háborúja. Az ukránok úgy járnak, mint a magyarok 56-ban?
Hozzá teszem, azért most más a helyzet, az európai nagyhatalmak nem döglődnek annyira, mint ahogy a fidesz álmodja.

rás · http://ras2.blog.hu 2025.06.23. 11:50:56

@látjátok feleim szümtükkel: Szerintem egyérteémű, hogy stratégiailag fontosabb az USA számára Irán, mint Ukrajna. Ennél ellentmondásosabb, hogy Oroszországot mennyire tekintik veszélyesnek, hogy ellenség vagy ellenfél, vetélytárs, akivel meg lehet alkudni.

promontor · http://jozsefbiro.blog.hu/ 2025.06.23. 12:15:06

"ha a Hormuzi-szoros akár csak hetekre is megbénul, tarthatatlanná válik az EU-nak az orosz energiától való függetlenedési célkitűzése..."

Az EU 2027-re tervezi az orosz olaj és gáz teljes kivezetését. Ezt egy rövitávú válság alapján tarthatatlannak minősíteni szerintem eléggé elsietett vélemény.

látjátok feleim szümtükkel 2025.06.23. 15:26:56

@promontor:

Félő, hogy nem lesz ez annyira rövidtávú háború, Iránnak is más erről a véleménye. Az amerikaiak katari nagykövetsége már figyelmeztetést adott ki, írja a Portfolio. Ugyan itt arról is hírt dtak, hogy az iráni sajtó szerint szíriai amerikai bázis ellen már történt támadás. Ez a portál nem szokott kamu tényeket közölni, megbízhatóak a híreik.

látjátok feleim szümtükkel 2025.06.23. 15:34:32

@rás:

Az eddigiek szerint Trump az oroszakat gazdaságilag arra akarja haszálni, hogy a saját zsebét és az amerikai piacot tömje. Putyin viszont a fakó ló, akire nem szabad tétet tenni. Persze isten útjai kiszámíhatatlanok. Azt az usában is tudják, hogy az orosz olyan, mint az alamuszi macska, nagyot ugrik és egeret fog. Ukrajnában is így kezdte. Putyin kevest mondott, de sokat markolt, Trump meg szájal, és nem fog semmit. Én az usa hintapalintázástól jobban tartok, mert öreg ember ha rosszat álmodik, akkor rosszat is szokott csinálni. Nem szándkosan, hanem azért mert a reflekszeit nem mindig maga uralja.

promontor · http://jozsefbiro.blog.hu/ 2025.06.23. 20:32:23

@látjátok feleim szümtükkel: A mondat, amire reagáltam, rövidtávú válságról beszélt.
Nyilván az alapkonfliktus rövidtávon nem megoldható, tehát könnyen lehet, hogy a háborús válsághelyzet sokáig tart majd, de a Hormuzi szoros lezárása Iránnak és az egyik fő szövetségesének, Kínának is rossz, főleg hosszútávon.
De persze tényleg a fene tudja, mi lesz, sok a kiszámíthatatlan tényező...

Éva Schüttler Tamásné 2025.06.23. 21:47:01

Amikor kikecmeregtünk a Covid-ból, bementem a férjemhez a dolgozószobába és azzal untattam, figyeld meg háború lesz. Amikor az oroszok lerohanták Ukrajnát, itt rásnál előzőleg azt mondtam, hogy csak a globál tőke kereskedelmi harca lesz. Annyira bíztam, hogy nem lesz konkrét harc. Naivság volt részemről. Most ott tartok, hogy minimálisan engedem a zsigereimbe beivódni a hazai és a nagypolitikát. Látom én így is, hogy mi fő a bugyorban. Szoktam mondani, hogy két nagy dézsa is kevés lenne, hogy telesírjam az idiotizmusok miatt, aztán, mint egy féleszűre rám jön a sátáni kacaj.

látjátok feleim szümtükkel 2025.06.24. 22:35:17

Hályogkovács kéne, aki leszedné a nép szeméről a hályogot. Nem látják az emberek, hogy a hatalmat gyakorlók az ő kárukra háborúsdit játszanak a közpénzből. Mert az egyszerű emberek az uszítások nélkül elég jól eléldegélnek egymás mellett. De a fegyverben mindig nagy pénz volt, már az őskorban is.

Nagyon régen a Lúdas Matyi elején volt egy jó karikatúra. Dzsoni az amerikai és és Jurij az orosz katona beszélgettek. Mondja az amerikai az orosznak, most én uszítok, te csillapítasz, aztán cserélünk és te uszítsz, én meg csillapítok.

Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal

süti beállítások módosítása