Botrányosnak nevezte Orbán Viktor miniszterelnök az Országgyűlésben azt a bírósági döntést, amely a rezsicsökkentés ügyében a kormánnyal szemben a gázszolgáltatóknak adott igazat. Részletek itt.
Orbán Viktor természetesen hazudott a bírósági döntés interpretálásában - de csak egy magasabb igazság nevében! Rámutatott, hogy igazságtalan a szabad piacon alapuló kapitalista rendszer, és ismét szenvedélyes harcot hirdetett a magyar embereket kiszipolyozó monopóliumok ellen.
Magyarország miniszterelnöke megveszett.
Az egy dolog, hogy az energiaszolgáltató cégek feltehetőleg tényleg nagy hasznot húznak tevékenységükből - de ezért jöttek ide, s ezért fektettek be hatalmas összegeket a magyar energiahálózat fejlesztésébe, üzemeltetésébe. Ahol kapitalizmus van, ott kapitalizmus van. Az egy másik dolog, hogy a magyar kormány védeni akarja a lakosságot, történetesen a gáz- és áramszolgáltatási díjak csökkentésével. Ennek gyakorlati megvalósítása során egy kormányhivatal rendeletével kapcsolatban vita támadt a két fél között, s ezzel kapcsolatban a (talán az "Alaptörvény" által is függetlennek tekintett) bíróság hozott egy döntést. Amely ellen a kormány (illetve a kifogásolt döntést hozó Energia Hivatal) nyilván fellebbez, és másodfokon előadja majd érveit. Hogy tudniillik miért is nem számít be az energia árába a hálózat karbantartása vagy a közműhálózatokra kivetett új adó. Ne tévedjünk: a kormány nem azt állította, hogy a cégek túloznak e költségek - vagy más, a szolgáltatás árait befolyásoló költségeik - megállapításában, hanem azt, hogy ezek a költségek nem létezőnek tekintendők. De nem ez indokolja a bekezdés elején olvasható állítást. Hanem az, hogy Orbán egy bírósági ítélet minősítésével a polgári demokráciák, a jogállam - és Magyarország hivatalosan még mindig az! - egyik alapvető elvét, a hatalmi ágak szétválasztását, egymást ellenőrző funkcióját támadta meg.
Ez egyébként lehetséges alternatíva: Lenin és Sztálin is azt az álláspontot képviselte, hogy a jog, az ítélkezés az osztályharc eszköze.
Amúgy persze mindebben nincs semmi meglepő, sem a gátlástalan demagógiában, sem az alkotmányos jogok félresöprésében. Pláne nem az Alaptörvény 4. módosításának napján. Viszont ha komolyan vennék magukat, akkor az Orbán kijelentését követő percekben tiltakoznia kellett volna a Kúria elnökének (aki persze Orbán kegyelméből és akaratából ül székében), és le kellett volna mondania a kormány jogpolitikájáért felelős igazságügy-miniszternek. Természetesen viccelek.
Az utolsó 100 komment: