Csak az ökör következetes. Blogom profiljában fennen hirdetem, hogy "nem fotózok, nem zenélek" ... oszt' mégis. (Bár a fotók többségét Judit készítette.)
Az első fotó természetesen "Naplemente a Grand Canyonban" - mert megígértem Saintnek. Nem mesélem el, hogy a Grand Canyon nagyon nagy és nagyon kanyon. Petőfi már megírta: "Ó, természet, ó dicső természet..." Kurva szép, és érezheted, hogy milyen parány vagy.
A következő természetesen napkelte. Las Vegasban, ahol ez volt az egyetlen természetes dolog, amit láttam. Ez volt az egyetlen hely Amerikában, amit utáltam. De a kép szép - és én készítettem.
És ami nem természetes, de jópofa. Sétálunk New Yorkban, a Lower East Side-on: régi kereskedő negyed, galériák, antikvitások. Egyszercsak egy szélesebb útkereszteződésben, ahol kinyílik a horizont, a távolban, egy magasabb ház tetején szobrot veszek észre: férfialak, jellegzetes pózban, jobb keze kb. 125 fokos szögben előre mutat. "Lenin" - mondom, Judit röhög, hogy milyen vicces vagyok. Egy óra múlva arra vezet az utunk, s már semmi kétség: a korosztályunkba bevésődött a pétervári Finn pályaudvar előtt az Áprilisi téziseket meghirdető Lenin kánonszobra. Közelebb megyünk, a Houston Street 250 portálján a házszám: Red Square 250. Bemegyünk, nem derül ki, hogy lakóház vagy irodák vannak benne, netán a KGB helyi rezidensének székhelye, de a hallban portás. Kérdezzük, miért Red Square; vigyorogva kivezet, s mutatja, hogy a dupla kapu közötti bélletre egy kb. 25x25 centis vörös négyzet van festve. Jön ki a házból egy férfi, lelkesen mondja, hogy a tetőn Lenin-szobor is van. Mondjuk neki, azért vagyunk itt, de miért van itt a Lenin. Megvonja a vállát: csak. Ő elmegy, mi is, mert a portás nem enged fel a háztetőre.
És lehet, hogy megver érte, de Leninről eszembe jutott egy kis ajándék Clodiusnak. San Franciscóból, az Ashbury Haightsról, amely a 60-as években a hippik központja volt, de ma is érdekes figurák mászkálnak ott, és az útikönyv nem tanácsolja a környéken való késő esti, éjszakai bóklászást.
Ez egy póló a The Cannabis Company nevű üzlet kirakatából. A bejáratnál hatalmas tábla hirdeti, hogy ők nem árulnak füvet, azt se tudják, hol árulnak, sőt azt se, hogy mi az a "fű". Legfeljebb teafű, meg más keleti izé kapható, ami most az ezotérika jegyében elöntötte a környéket. De azért a hagyományok élnek tovább. Pesten valahogy nem szeretek beléjük botlani, ott őket is szerettem. (Mondom, csak Las Vegast nem.)
És akkor a végére (nyugi, csak ennek a résznek lesz most vége, mert már későre jár) egy emelkedettebb, filozofikusabb, történelmi jelentőségű kép:
Én és Lincoln
Tudom, hogy hülyeség, de egy kicsit megilletődtem. Bár, tulajdonképpen állandó megdöbbenés és meghatódás volt bennem egy hónapon át, hogy én itt (ott) vagyok - ezt fiatalabb olvasóim nem fogják érteni, de nem baj.
Szóval Washingtonban kb. kétszáz méter sugarú körben ott van az egész USA-történelem. A Washington Monument, a Lincoln-emlékmű, és a háborús emlékművek. A legújabb - természetesen a legnagyobb - az, amit George W. Bush elnöksége alatt avattak fel, a II. világháborús (egyébként szép, nagyvonalú) emlékmű. Egészen szörnyű a koreai háborús emlékmű; szép, egyszerű a vietnami háborúban elesett több mint 50 ezer amerikai katona nevét őrző márványfal.
De ugyanígy meghatódtam San Franciscóban, a Yerba Buena Parkban álló Martin Luther King emlékműnél. Kingtől, a falon sok nyelven olvasható beszédrészleteitől is, de még jobban, hogy az emlékmű előtt egy fehér srác és egy fekete lány csókolózott hosszan, elmélyülten. Lehet, hogy az idegenforgalmi hivatal megbízásából.
Utolsó kommentek