A címnek (látszólag) semmi értelme, de blickfangos, így van rá esély, hogy főoldalra kerüljek, és esetleg megdöntsem saját látogatási csúcsomat. Megérdemelném. Ma egyéves a Rásblog.
Ha nincs megírható témám, de valamitől íráskényszerem van, akkor a naptárhoz és a lexikonokhoz fordulok: mi történt aznap? Természetesen rengeteg minden, jó és rossz emberek születtek, meghaltak, csatáztak, feltaláltak, énekeltek...A legaktuálisabb természetesen az lenne, hogy Kádár János halálának 20. évfordulójával foglalkozzam, újraértékeljem a Kádár-kort, benne magamat, Lendvai Ildikót és Orbán Viktort, de ehhez most nincs kedvem. Legfeljebb annyit említek meg, hogy 1415-ben ezen a napon égették meg Husz Jánost, 1850. július 6-án Bach belügyminiszter szorgalmazására nyugdíjazták Julius Haynaut, 1938-ban a Budapesti Ítélőtábla Szálasi Ferencet az államrend felforgatására irányuló törekvéséért 3 évi fegyházra ítélte, 1947-ben pedig a Szovjetunióban megkezdték az AK-47-es géppisztoly (a Kalasnyikov) gyártását.
Fentieknél jobban megragadott, hogy Angliában 1483. július 6-án koronázták királlyá III. Richárdot. Perverzió, de szeretem. Shakespeare a bűnös. Amikor tinédzserként színész akartam lenni, az egyik szerepálmom ő volt. (Érdekes, ez „ünnepi" alkalmakkor szokott eszembe jutni: a Rásblog 100. bejegyzésében is szóba hoztam.) Fantasztikus, ahogy az általa megölt Edwárd koporsójánál meghódítja az özvegyet.
Kértek már asszonyt ilyen hangulatban?
Nyertek már asszonyt ilyen hangulatban?
Én nyertem, de nem tartom meg sokáig.
Én, ki megöltem férjét és férje apját,
Megfogom szíve vad gyűlöletében,
Könnyel szemében, átokkal az ajkán,
Haragjának vérző tanúja mellett,
Ellenem vall az Isten és az ész
S e koporsó, s mellettem semmi más,
Csak tettető tekintet és az ördög,
És elnyerem, semmivel minden ellen! (Vas István ford.)
S ha már irodalom: „Felhőbe hanyatlott a drégeli rom..." 1552. július 6-án vette ostrom alá Drégely várát Hádum Ali budai pasa („Ali dús, ali jó; Lány-arcotok' a nap meg nem süti nála..."
A Magyar Nagylexikon szerint 1044. július 5-én, az angol Wikipedia szerint 6-án volt a ménfői csata (talán kétnapos volt), ahol az Orseolo Pétert támogató III. Henrik német király legyőzi Aba Sámuel magyar királyt (el is fogja, ki is végezteti, ahogy kell). „It was a victory for the Germans and thus for Westernising influences in Hungary" - jegyzi meg a Wiki-szócikk (feltehetőleg magyar, mert ki a fenét érdekelhet még) szerzője. „Westernising influences" - vagyis hogy nyugati befolyás, behatolás, globalizáció... Néhány évszázaddal később már itt a karvalytőke is a Zsigmondnak és II. Ulászlónak (ők se igazán magunkfajták) pénzt kölcsönző (Magyarországot adósságcsapdába kényszerítő) Fuggerek - a kor leggazdagabb és politikailag legbefolyásosabb pénzemberei - személyében. Próbáltam őket elhelyezni a New York-Tel Aviv tengelyen, de bizonyos nehézségekbe ütköztem. Mindenesetre 1525. július 6-án a nemzeti erők csapást mértek az idegenekre és a velük Körmöcön, Besztercebányán üzletelő idegenszívűekre (Thurzók): II. Lajos lefoglaltatja a Fuggerek magyarországi vagyonát, elveszi tőlük a rézbányákat, a rézkereskedelmet. Hogy ennek aztán mennyi szerepe van abban, hogy egy évvel később egyedül marad Mohácsnál, arra - kellő ismeretek hiányában - nem tudok válaszolni. Néhány hónap alatt egyébként Lajos rájön, hogy mégiscsak szüksége van a Fuggerek pénzére (az IMF akkor még sajnos nem létezett), és (mielőtt a Cselébe fulladna) haszonbérletbe visszaadja nekik a bányákat. Aztán történik, ami történik, és 1533-ban a Fuggerek körülnéznek, legyintenek egyet és végleg távoznak ebből a reménytelen országból; más olvasatban: Magyarország végre megszabadul a karvalytőkétől, s utána már minden szép és jó lett (egészen Trianonig).
S hogy fontosabb július 6-ikai dolgok is szóba kerüljenek: 1925-ben ezen a napon született Bill Haley (Rock around the clock), 1957. július 6-án találkozott egymással először John Lennon és Paul McCartney a liverpooli Szent Péter-templom kerti ünnepségén, 1971-ben pedig meghalt Louis Armstrong.
Utolsó kommentek