„Sokan, nagyon régóta vártuk ezt a pillanatot, és végre eljött” – mondta kezében az új médiatörvény-tervezettel Szalai Annamária, a Médiahatóság elnöke Tihanyban, a Korrektúra 2010 médiakonferencián. „A médiarendszer átalakítását már nem lehetett tovább halogatni.”
Ami a közösség érdekeit illeti, Szalai Annamária leszögezte: e mostani szabályozási tervben a vélemény-, a szólás-, a sajtószabadság már nem öncél, hanem a közösség érdekét, a társadalom integritását szolgálja.
*
A magyar sajtó színvonalának emeléséért
A magyar demokrácia megerősödésével elérkezett az ideje annak, hogy hozzáfogjunk olyan problémák megoldásához is, amelyekre eddig nem tudtunk időt szakítani Itt az ideje, hogy foglalkozzunk a magyar sajtó kérdésével.
A demokratikus sajtó a felszabadulás után nagyjában és egészében megfelelt a várakozásnak. Lényegében teljesítette feladatát. A legdöntőbb kérdésekre szinte reflektorszerűen irányította rá a közvélemény figyelmét. A legutóbbi komoly demokratikus eredmények óta a koalíciós sajtó külpolitikai kérdésekben is a nemzet érdekében való önkéntes fegyelemről és felelősségérzetről tett bizonyságot.
Egy komoly hiba azonban mutatkozik a magyar sajtóban: rendkívüli mértékben elharapózott a szenzációhajhászás. Semmi köze ennek a sajtószabadsághoz, inkább visszaélés azzal… Ez a betegség nem egyik vagy másik párt újságjainál mutatkozik, hanem megfertőzte a magyar újságírás nagy részét…
A magyar kormányküldöttség amerikai tartózkodása idején tapasztaltuk, hogy washingtoni és New York-i nagysikerű sajtófogadásaink rendkívül nagy érdeklődést keltettek, de ezeket a sajtófogadásokat a szerelmi öngyilkosságok és a gengsztertörténetek kiszorították az első oldalról és a lapok csak a hatodik oldalon hozták azokat.
Nálunk is előfordulnak hasonló esetek…Ez a szenzációhajhászás, mely pártkülönbség nélkül elterjedt a [magyar] sajtóban, alkalmas arra, hogy a valóban fontos kérdésekről elterelje a tömegek figyelmét… Mi panaszkodunk, hogy a nyugati sajtó nem tárgyilagos velünk szemben, és közben a saját sajtónk a saját viszonyainkról nem ad objektív képet, eltorzítja azokat.
Ezt a kérdést csak a demokratikus sajtó egészével együtt lehet megoldani… Ha az egész magyar sajtóban egyszerre fog megnyilvánulni ez a változás, akkor nem csökken a példányszám sem…
Az újságírókkal folytatott beszélgetések során kiderült: a komoly újságírók sem hívei a szenzációhajhászásnak és csak kényszerből csinálják azt. El kell érnünk…, hogy a demokrácia sajtója a tömegnevelés, a nemzetnevelés egyik legfontosabb eszközévé váljék…
(Rákosi Mátyás beszéde újságírók előtt az MKP székházában, 1948. március 23-án. In: Rákosi Mátyás: Építjük a nép országát. Szikra, Budapest, 1949)
Utolsó kommentek