Alapvetek.
Nemzeti érdek, hogy jövőre elzavarjuk Orbánt és bandáját. Lehet, hogy nem fog sikerülni, de hát nem ez lenne az első eset a történelemben, hogy egy társadalom (nemzet) választási harakirit követ el. 1933-ban például jó ötletnek tűnt Hitlerre szavazni...
Szóval, e pillanatban egyáltalán nem lehetünk biztosak abban, hogy az imént általam nemzeti érdeknek minősített cél megvalósul. Ma két közvélemény-kutatás látott napvilágot (Tárki és Medián), mindkettő a Fidesz ismét növekvő fölényét mutatja. Miközben változatlanul az emberek többsége szerint Magyarországon rossz irányba mennek a dolgok, és Bajnai népszerűbb, mint Orbán, Gyurcsány(!), mint Orbán "jobbkeze", Matolcsy.
És ezzel egyidejűleg újult erővel tört ki az egységhiszti a "bal"-nak vagy "balliberálisnak" nevezett oldalon, mert a Milla bejelentette, hogy továbbra is civil szervezetként fog dolgozni Orbánék elzavarásáért, bár tudomásul veszi, hogy egyes vezetői, tagjai belépnek Bajnai újonnan alakuló pártjába. Van, aki komolytalan óvodai cirkusznak, van, aki a szükséges "ellenzéki egység" megbontásának, sőt árulásnak, de mindenképpen politikai felelőtlenségnek tartja a Milla álláspontját. Én nem.
Legyen világos: Mesterházy Attila és Bajnai Gordon (és táboruk) is kell ahhoz, hogy le lehessen váltani Orbánékat, de sem Mesterházy, sem Bajnai nem képes leváltani Orbánt. Mesterházy egy amortizálódott pártot képvisel, amelynek neve - a nem növelhető saját táboron túl - taszító branddé vált, mert a kormányzati szakszerűtlenséggel és tehetetlenséggel, valamint a korrupcióval fonódott össze. (Ebből a szempontból érdektelen, hogy a fidesznyikek sokkal többet rabolnak. De nem tehetetlenek: büszkén, keményen, gátlástalanul teszik, amit tesznek, és az ilyesmi nem csak az olaszoknak imponál.) Bajnai pedig milliárdos, ami idegen a magyar "néplélektől". Ha tudomásul veszem (kénytelen vagyok), hogy Magyarországon kapitalizmus van (és a belátható időn belül az is marad), s hogy a magyar gazdaság és politika szükségképpen része a globális kapitalizmus rendszerének, akkor a ma rendelkezésre álló készletből a realista, technokrata Bajnai Gordon a legjobb választás. Szerintem. De kevés. A potenciális Orbán-ellenes szavazók (köztük a ma bizonytalanokhoz vagy a politikának hátat fordítókhoz soroltak) többségét nem éri el, nem tudja megszólítani. A 2014-ben győztes erő nem lehet egy Bajnai-párt, de lehet egy Bajnait - szívből vagy meggyőződésből vagy kényszerűen - előtérbe toló koalíció. Egy nagyon színes, sokrétű koalíció.
Ahhoz, hogy ebben az országban a minimális esélye megmaradjon a normális életnek, Orbánt és - részint pszichopatákból, részint cinikus gazemberekből álló - bandáját el kell zavarni. Ehhez pedig össze kell fogni. Össze kell fogni mindenkivel. Bárkivel, akár - ha szükséges és lehetséges - a Karácsony Gergely által kb.egy éve felvetett, hatalmas vihart kavaró, korlátozott megbízatású "technikai koalíció" keretében a nácikkal is. (Kis unortodoxia, hungarikum: "antifasiszta" népfront a fasisztákkal.) De, mondjuk, inkább a nácik nélküli forgatókönyvet képzeljük el (a Jobbik pedig csak szépen erősödve vigyen el szavazatokat a Fidesztől).
Ez az összefogás semmiképpen nem azt jelenti, amit a mai "véleményformáló" balliberális értelmiségi hírmagyarázók ösztönösen is sugallnak, hogy tudniillik, mindenkinek be kell simulnia az MSZP-be vagy az Együtt 2014-be, ugyanolyan "transzmissziós szíjként" működve, mint anno a sztálini szakszervezetek. Nem. A Milla, a HaHa, az OHA, a Szolidaritás és sok más civil szervezet éppen azzal járulhat hozzá egy közös győzelemhez, hogy más - és ezáltal másokat tud megszólítani. És máshogy, mint a pártok. Ezek a hálózatos alapon szerveződő mozgalmak - mozgalmak. Ez a legfőbb vonzerejük, amellett, hogy jórészt egy ügyűek - valamely konkrét élethelyzethez, társadalmi problémához kapcsolódnak, s ezáltal teszik átélhetővé, érthetővé a politikát. Így - önállóan, arculatukat megtartva - válhatnak a választásokra szavazók tömegeit mozgósítani képes szövetségessé.
Persze el lehet őket taszítani is...
Utolsó kommentek