Hát mindenekelőtt úgy, hogy gyanakodjunk: átvernek, manipulálnak.Néha egészen ostoba, primitív módon.
A tőlem világnézetileg, politikailag távol álló újságok közül rendszeres olvasója - előfizetője - vagyok a Heti Válasznak, mert ez a hetilap a legnormálisabb a jobboldali sajtótermékek közül. Mondjuk, átugrom a főszerkesztő (az Orbán-kormány egykori szóvivője), Borókai Gábor elég primitív jegyzeteit, de nagyra értékelem pl. Bódis András vagy Stumpf András tényfeltáró írásait. Számos jónevű, elismert gazdasági szakember vagy éppen társadalomtudós ír a lapba. Szóval érdemes olvasni - ha nem is értek egyet velük. De vigyázni kell velük is, egy pillanatra se szabad megfeledkezni róla, hogy az újságírás Magyarországon (ha nem idióta bulvár) a lenini elveknek megfelelően agitáció és propaganda.
Itt van például a múlt heti számban a Nemzeti Bank elnökével, Simor Andrással készített interjú. A kérdező (Gyüre József rovatvezető) egyébként kifogástalanul felkészült, tudja, hogy mit kell kérdeznie, s tudja, hogy mit akar kihozni interjúalanyából. Csakhogy Simor nem mindig azt mondja, amit kéne. Nem baj, segít a szerkesztés, a tipográfia:
Az interjú címe - Gazdaságpolitikai rendszerváltozás kell - még csak apró csúsztatás; valahol az interjú közepén ugyanis Simor utal arra, hogy "szinte gazdaságpolitikai rendszerváltozásra lenne szükség".
A felcím - Szomorú lesz a pénzügyminiszter - már nagyobb csúsztatás; abból született ugyanis, hogy az újságíró felvetésére, miszerint mi van, ha a várt egy helyett ötszázalékos lesz a gazdasági visszaesés, Simor ezt válaszolta: "akkor a pénzügyminiszternek az lesz a szomorú feladata, hogy a kiadási oldalon megtalálja a kieső bevételek ellentételezését."
Na de még ez is kevés! A cím mellett, az oldal egynyolcadát kitöltő, figyelemfelkeltő kiemelés:
"A jegybankelnök szerint egyértelmű, hogy az ország jelenlegi kormányzóit terheli a felelősség a gazdasági bizalomvesztés miatt."
Ez viszont nettó hazugság. Az inkriminált részlet az interjúból:
"HV: Ön szerint kiket terhel a felelősség a bizalomvesztésért?
SA: Elsősorban az ország jelenlegi vezetőit. Mégsem szűkíteném le a kört ennyire. Politikusaink ugyanis - tisztelet a kivételnek - továbbra sem állnak felelősségteljesen a gazdaság helyzetéhez. A legutóbbi választások során, és gyakorta azóta is, olyan dolgokat ígérnek a lakosságnak, illetve olyan megoldásokat javasolnak a problémákra, amelyek nincsenek összhangban a gazdaság teljesítőképességével, és nem jelentenek kivezető utat a válságból. Ez vonatkozik mind a kormányon, mind az ellenzékben lévő erők zömére."
***
A Heti Válasznak rendszeres szerzője Matolcsy György, az Orbán-kormány egykori gazdasági minisztere. Ebben a számban Válság és politika címmel egy OECD tanulmányt ismertet.
"Az OECD előrejelzése szerint különösen súlyos lesz a válság Magyarország, Izland, Írország, Luxemburg, Spanyolország, Törökország és az Egyesült Királyság esetében, ebben a sorrendben" - írja Matolcsy. Később még egyszer visszatér arra, hogy "(H)azánk válsága nem véletlenül áll a lista elején".
Hát persze, hogy nem: a lista ugyanis az angol országnevek szerinti ábécé rendben sorolja fel az inkriminált államokat, lévén a jelentésangol nyelvű: www.oecd.org/els/employment/outlook.
De hát lám, az OECD is azt mondja...
***
Közben Solvere volo elküldte a linket a kommentjében emlegetett csirkéhez: http://tinyurl.com/58uq9f
Nagyon jó!
Utolsó kommentek