Egyre jobban idegesítenek azon baloldali meg (baloldali) liberális ismerőseim, barátaim, akik ha szóba kerül Magyar Péter és a Tisza Párt - márpedig ha politizálunk, szóba kerül - komor tekintettel előadják, hogy 1./ MP nagy valószínűséggel Orbán2.0; 2./ Fogalmunk sincs róla, hogy mit akar, nincs programja. 

Az első állítás, ugye, azt foglalja magában, hogy MP ugyanolyan autokrata személyiség, mint OV, és ugyanolyan antidemokratikus/autokratikus/diktatórikus rendszert "üzemeltetne", mint amilyen a Fideszé, Orbáné. Nos, azt gondolom, hogy ez lehetetlen. Bármilyen fordulat következtében - s e lehetőségek közül ma a legnagyobb valószínűsége a Tisza választási győzelmének van -, tehát bármilyen körülmények közt távozik/bukik Orbán, az rendszerének minimum a megváltozásával jár. Magyar ennél többet: rendszerváltást ígér. Persze ígérni sok mindent lehet, de MP annyira elkötelezte már magát bizonyos, a demokratikus jogállam helyreállítását célzó lépések mellett, hogy ezektől nehéz lenne visszatáncolnia - és miért is kéne azt gondolnunk, hogy nem gondolja őket komolyan. Ilyen ígéret a választási rendszer megváltoztatása, a parlament valódi funkcióinak és a hatalmi fékeket, ellensúlyokat  biztosító intézmények - ügyészség, Alkotmánybíróság, közmédia stb. - függetlenségének helyreállítása, s mindezek külső biztosítékaként csatlakozás az Európai Ügyészséghez, megállapodás a jogállamisági feltételekről az Európai Bizottsággal. Magyar politikai habitusának - vagy tudatosan választott politikusi profiljának (a kettő közti különbség szerintem mindegy; az első mellett az őszinteség, természetesség szól, az utóbbi mellett a politikusi profizmus) - bizonyítéka, ahogy országjárásai során fizikailag és verbálisan kapcsolatot teremt az emberekkel, vagy ahogy - gyakran elhangzott állítása szerint - szakemberek széles körének bevonásával dolgoznak a Tisza leendő választási és kormányprogramján. Ezzel kapcsolatban ismételten elhangzó kétség, vád, hogy miért nem látni ezeket az embereket, miért a folytatódó "one man show" (ami akkor is folytatódik, ha a gyűlésein fel-fel tűnik egy-egy tiszás fővárosi vagy EP-képviselő). Az állásából azonnal kirúgott Tarr Zoltán esete is mutatja, mi várhat a funkcióban, állásban lévő szakemberekre, ha nyíltan odaállnak Magyar Péter mellé. És MP-nek az az érve is elfogadható, hogy a fideszes tömegmédia karaktergyilkosságától is óvni akarja munkatársait, támogatóit. Feltehetőleg közben folyik pszichológiai és média-felkészítésük az elkerülhetetlen "coming out"-ra.

Programnélküliség. Írott általános és szakpolitikai programja valóban nincs a semmiből 7-8 hónapja létrejött Tisza Pártnak - a legutóbbi ígéret, ha jól emlékszem, tavaszra szól. Az azonban hazugság alapos csúsztatás vagy súlyos tájékozatlanság, ha valaki azt állítja, hogy semmit se tudunk, mit akar, mik a - gyakran még körvonalazatlan - elképzelései Magyar Péternek. A demokratikus jogállam helyreállításának ígéretével függ össze a korrupciós oligarcharendszer felszámolása, amiről rendszeresen és nagy hangsúllyal beszél. Ugyanekkora hangsúlyt kap az állampolgárairól gondoskodó és működő, szolgáltató állam követelése - lásd egészségügy, szociális ellátás, a bürokratikus tanügyi rendszerrel szemben a tehetségkibontakoztató, szabad oktatás. MP minden lehetséges alkalommal beszél az európai - sőt közép-európai - viszonylatban nyomorúságos minimál- és átlagbérrről, a nyugdíjakról. A kis és nagy településeket egyaránt felölelő országjárások állandó témája a vidék pusztulása, az oligarchikus nagybirtokrendszertől a falvak elnéptelenedéséig, a leépített egészségügyi ellátás és közlekedés. Súlyos politikai vakság - vagy bűntudat -, ha baloldalon valaki nem veszi észre, hogy Magyar országjárásai során tudatosan, rendszeresen keresi fel az ország legszegényebb településeit, ahol, ha külön nem is mindig hangsúlyozza, de a youtube és Facebook videóközvetítésekből nyilvánvaló, hogy a lakosság jelentős része cigány (esetleg éppen romatelepről van szó, mint amikor tavasszal az ózdi Hétes-telepről jelentkezett be.) Melyik baloldali (vagy "baloldali") párt vezető politikusa fotózkodott az utóbbi húsz évben cigányokkal? Tegnap alkalmam volt - közönségként - részt venni okos és tekintélyes baloldaliak szócséplésén hivatalos téma szerint a baloldal jövőjéről, a valóságban inkább kétes közelmúltjáról és sivár jelenéről. Valahogy futólag szóba került a feltétel nélküli, állampolgári alapjövedelem, amire rögtön elhangzott, hogy ez veszélyes, mert az ezt fölvető baloldali pártot, politikust azonnal a cigányok támogatásával fogják vádolni. Cinizmus, aljasság, gyávaság. Politikai gyávaság, ha nem vállalljuk az elveinket - de lehet, hogy nincsenek is elveink. Elnézést, ez már nem MP-ről szól.

Viszont éppen Magyar Péter szociális érzékenysége, a társadalom peifériájára szorult-szorított emberek, csoportok iránti nyitottsága teszi számomra kérdésessé a bal-jobb politikai skálán történő besorolását. MP önmagát nemzeti, keresztény jobboldaliként definiálja - akárcsak Orbán vagy Semjén Zsolt. A latin mondást - si duo faciunt idem, non est idem - gyakran idézik magyarul (hibásan) úgy, hogy "ha ketten ugyanazt mondják is, az nem ugyanaz", holott a latin faciunt cselekvést jelent. Nos, ebben az esetben azt gondolom, csak a szavak egyezéséről - mint MP mondani szokta, kisajátított fogalmakról, hazug fideszes szimbólumhasználatról van szó. Nem akarom MP-t baloldalinak beállítani, nem tudok olyan megnyilatkozásáról, amely az alapvetően igazságtalan kapitalizmust mint társadalmi-gazdasági rendszert bírálná. A szociális gondoskodás, az elesettek felé fordulás pedig simán belefér a százötven éves keresztényszocialista gondolkodásba. Sajátos módon ez ma Magyarországon - ha komolyan veszik - felforgató baloldaliságnak számít. De ez legalább már van.

Szerző: rás  2024.12.14. 17:58 4 komment

Címkék: baloldal Magyar Péter

A bejegyzés trackback címe:

https://ras2.blog.hu/api/trackback/id/tr9518751860

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Éva Schüttler Tamásné 2024.12.15. 14:33:38

ras: még mindig szkeptikus vagyok MP-rel.
Úgy gondolom, hogy a baloldal 14 évében
nagy baj volt a
kibeszélő látványosdi a médiában, s e mellett a Fidesz kvázi titokminisztere és apparátusa mindig elvitte a fontos témákat legyilkolni. Nem védem a baloldalt, de ez tény.
Ami MP-t illeti, a fideszes vállalkozók egy csoportjának már stb.nem jutott a tortából/erős gazdasági válság/ Így kial
kult a belső feszültség, innen nem tudjuk, hogy hogy, miként került a kegyelmi ügy napirendre, s hogy hogy lett Magyar Péter tényező. Tulajdonképpen ő egy katalizátora az elégedetlenkedők tömegének. Vannak jó húzásai, egyelőre ráolvasással szerzi a híveit, ez lehet lényeges a szavazat szempontjából, de ami most látszik, az még csak a
látványpolitika. Feltételezem bizonyos információkat zárolnak, mint ahogy mondta le óhajtják tenni a sakktábláról.
Ezt, ami itt következik, csak én gondolom így, hogy Lázár János a zavarosban fel fog tűnni.
Magyar Péteren egyelőre nem látszik, hogy alkalmas lesz-e Miniszterelnöknek.

látjátok feleim szümtükkel 2024.12.19. 08:53:55

Orbánon látszott anno, hogy alkalmas lesz miniszterelnöknek?
Egyebekben a bal oldal viselkedésével összeföggésben egyet kell érteni Éva Schüttler Tamásnéval. Sajnálatos módon azon túl, hogy minden választáskor azt ígérték leváltják a fideszt, semmi konkrétumot nem húztak elő a tarsolyukból, és nem is tettek semmit annak érdekében, hogy közelebb kerüljenek a választókhoz, az emberekhez. Erre felénk pl. senkit nem ismerek, aki baloldalinak vallaná magát, csak olyat hallani, hogy nem a fideszre szavaztam. Valahol a sötétben hallgatnak. Persze ez a fidesz elleni félelemből is fakad.
A választás egy lottó. Vagy nyerünk, vagy nem. Mellé is tippelhetünk, de az sem hoz telitalálatot. A Tisza mozog, az emberek meg ennek örülnek. A fidesz közösséghez való tartozást már nem tartják annyira kívánatosnak, mint amikor még fiatal demokrata volt a fidesz. Magyar Péterék mozgalma viszont meg tudja szólítani a fiatalokat fiatalos gesztusokkal. Ráadásul egyre jobban meg mutatják azt, amit a fidesz 14 év után sem tesz meg, készek jól cél érdekében együtt műküdni olyan politikai felekkel, akikkel egyébként nem akarnak "összefogni". Engednek az első megközelítésükből, és azt mutatják nem gőg, hanem a köz érdeke irányítja őket. Ez minőségi változás. Azt előre a fideszen sen lehetett látni, hogy majd Orbán elkezdi forgatni a köpönyegét és menczeri szintre sülyeszti a poltikiai ellenféllel szembeni viselkedési kultúrát. A választónak arról kell dönteni, hogy hajlandó-e fizetni a választási lottón elérhető nyereségért. Az érdekeltsége felkeltése meg a pártok feladata kéne, hogy legyen.

Dupla · https://doppeldupla.home.blog/ 2024.12.21. 16:18:15

Úgy gondolom, hogy a pártok és politikai mozgalmak kapcsán egyre kevésbé van értelme a hagyományos, a francia forradalom idejéből származó felosztásnak. Egykor a jobb oldal az ancien régime híve volt, a bal a progresszióé. Bőven akad rá példa Európában, hogy egy jobboldali párt az osztó igazságosság oldalára áll vagy egy bal oldali párt bevándorlóellenes retorikát alkalmaz. Különben én Heller Ágneshez hasonlóan úgy gondolom, hogy az első és legfontosabb Orbánt eltakarítani és helyreállítani a demokráciát.
A cigányok integrációja tekinthető bal oldali programnak (esélyegyenlőség, szociálisan hátrányos helyzetűek felemelése), de jobb oldalinak is (nemzeti egység teremtése, a romákat ezzel a társadalom, nemzet részévé tenni).
Különben tartom annyira intelligensnek MP-t, hogy felismerje: a magyar politikában, történelemben az autokrata vezetők mind kétes hírűek, akkor is, ha a társadalom egy része igyekszik megszépíteni emléküket.

rás · http://ras2.blog.hu 2024.12.21. 18:27:32

@Dupla: Köszönöm, lényegében mindegyik állításoddal egyetértek. Mondjuk, egyetlen dologban tamáskodnék: még nem láttam olyan magyar jobboldali pártot, csoportot, politikust, amely/aki a cigányok egyenjogúságon alapuló integrációját hirdetné a nemzeti egység jelszavával. Emellett természetesen voltak és vannak olyan jobboldali személyiségek, politikusok, akik egyébként fontosnak tartják, és tettek, tesznek is a cigányok társadalmi integrációjáért.
süti beállítások módosítása