A napokban (február 18.) elmentem az Írószövetség Bajza Szalonjának rendezvényére, a neves irodalmárnak, Kövér László Fidesz-választmányi elnöknek "Radikalizmus Magyarországon" címmel meghirdetett előadására. (Rajta is vagyok a 20-i Népszabadságban közölt riportfotón, remélem, ez előny lesz a következő években.) Ha valakit érdekel, korrekt beszámolót olvashat róla például a Magyar Nemzet vagy a Népszabadság honlapján. (Először arra gondoltam, hogy ideteszem az Írószövetség honlapjának linkjét, hadd tájékozódhassatok első kézből, de ott a legfrissebb rendezvény 2008. októberi. A Polgár Info portál és a Demokrata c. - közismerten irodalmi - hetilap honlapja viszont naprakészen számol be a Bajza Szalon programjáról. Következő vendég Jakab István, a MAGOSZ elnöke.)
Számomra némileg csalódás volt a dolog, most láttam-hallottam először élőben Kövért, és többet vártam tőle. Mert az, hogy a baloldali-liberális erők célja 1998 óta a demokrácia intézményrendszerének lerombolása, hogy valószínűleg ők szervezték a Magyarok Nyilait, ők - pardon, "ezek" - szétlopták az országot, az már uncsi. Az pedig, ahogy a moderátor házigazdák nyaltak Kövérnek és Fidesznek, az szánalmas volt. Nem ellenszenves, nem undorító - szánalmas.
Az egyik "házigazda" Fázsy Anikó, a Nagyvilág - alcíme szerint Világirodalmi folyóirat - főszerkesztője volt, és tulajdonképpen csak ezért említettem meg a fentieket. Az Írószövetség épületében több helyen is ki voltak rakva a Nagyvilág 2009/10. számának eladatlan példányai, magamhoz vettem belőle, mert rég volt a kezemben Nagyvilág. A 60-as években ebből az (egyébként 1956 elején indult) folyóiratból lehetett naprakészen tájékozódni a világirodalomról. Itt jelent meg először Szolzsenyicin Ivan Gyenyiszovicsa, itt olvastam Kafka Perét, hogy csak két, hirtelen eszembe jutott példát említsek. Bizonyos érzelmi viszony fűz hát a folyóirathoz. A Nagyvilág (amennyire futó benyomásokból meg tudom állapítani) ma is színvonalas lap - irodalmi szempontból; a tavaly októberi szám például a Nobel-díjas Le Clezio regényrészletével indul. Viszont és deazonban. A folyóirat második fele politizál, és itt kapcsolódik a dolog a Kövér-szeánszhoz. Az egyik cikk szerzője bizonyos Grzegorz Górski, akiről a lap végén az olvasható, hogy (az életrajzból kikövetkeztethetően valamikor a 90-es években) "a lengyel jobboldali médiában tevékenykedő ifjú nemzedék meghatározó személyisége lett", illetve hogy 2007-ben megjelent kötetében "a mai szellemi divatirányzatok alapját képező baloldali mitológiákat rombolja". Nos, itt közölt Manipuláció, provokáció, dezinformáció c. esszéje arról szól, hogy a felvilágosodás - Diderot és Voltaire - óta minden baloldali mozgalmat és személyiséget a Dzsingisz kán emlőin nevelkedett orosz-szovjet titkosszolgálat (élén Nagy Katalin cárnővel) pénzelt, és persze ők szervezték az 1989-es kelet-európai "rendszerváltásokat", és mellesleg manipulálták az amerikai sajtót is. Szórakoztató olvasmány. Itt található.
Utolsó kommentek