"Minden ember különböző személyiségmagvakat hord magában, mintha különféle lehetséges emberek föl nem fakadt rügyei lennének. Az ember életében csak az fejlődik ki, amelyikből domináns, valódi személyiség lesz. De a többi is tovább él benne, csak éretlenül, ki nem teljesedve, alig hagyva nyomot, mégis igen konkrét módon. Ha olyan körülmények adódnak, amikor valamilyen oknál fogva elgyöngül a domináns személyiség, akkor a többiek jutnak szóhoz. Innen  ered az őrület, a téboly érzése, a széthullás. Innen ered a szerelem is, mert megesik néha, hogy meglepő hasonlóságot fedezünk fel magunkban olyan emberekkel, akikkel véletlenül találkoztunk életünk folyamán, mert rokon magvakat hordozunk magunkban. Ha egymásra találnak az ilyen emberek, és saját csillagpályájukra vonzzák a másikat - azt hívjuk szerelemnek."

Fura könyv a 2019-ben irodalmi Nobel-díjjal kitüntetett lengyel írónő (és pszichológus) első regénye: misztikum, filozófia és történelem fonódik össze egy 17. századi díszletek közt lassan kibomló történetben. Egy fura társaság - többek közt egy márki, egy kurtizán, egy néma lovászfiú - kel útra, hogy megtalálja az Őskönyvet, az Isten által adott Könyvek Könyvét.

"Az Őskönyv jelkép - azt jelképezi, hogyan próbáták az emberek megtalálni az Abszolút Igazságot... Mert az emberekben él a sejtelem, hogy minden, ami történik velük, kozmikus vagy isteni dimenziót ölt."

Szerző: rás  2025.03.09. 22:38 8 komment

Címkék: irodalom Tokarczuk

A bejegyzés trackback címe:

https://ras2.blog.hu/api/trackback/id/18813380

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Dupla · https://doppeldupla.home.blog/ 2025.03.11. 18:57:13

Kedvet csináltál a könyv elolvasásához. Mondjuk én a személyiséget egy elég esetleges dolognak tartom, ugyanakkor Gottfried Benn jut eszembe:
"Csíráit hordjuk minden istennek,
halálnak és örömnek génjeit".
Az mindenképpen fontos gondolat, hogy a szerelemben nagyon nagy szerepe van önmagunk felismerésének a másikban.

rás · http://ras2.blog.hu 2025.03.11. 19:37:50

@Dupla: A személyiségről - nem ellentmondva neked - én inkább úgy fogalmaznék, hogy "soktényezős".

Sok-sok évvel ezelőtt a te inspirációdra olvastam Benn-verseket; valahogy az maradt meg bennem, hogy elég kegyetlenek. Most utánanéztem, a "Szép ifjúkor"-t idéztem is egy bejegyzésben: ras2.blog.hu/2008/08/09/szoudvar_2_ifjukor

Dupla · https://doppeldupla.home.blog/ 2025.03.12. 19:34:44

Korai versei valóban a naturalizmus jegyében születtek és ha jól emlékszem ezek kerültek be a magyar gimnáziumi olvasókönyvekbe. Későbbi művei sokkal filozofikusabbak.

beszélő név 2025.03.13. 12:17:11

Az "Őskönyv" meg az "Abszolút Igazság"! Nem hiszem, hogy elolvasom a regényt, de arra kíváncsi lennék, mennyire kezeli távolságtartással, iróniával ezeket az eszményeket a mű – esetleg számolj be róla, ha a végére értél. Mert annyira jellemző hozzáállása az emberi elmének, hogy az, ami érzékien közeli, ami nap mint nap körbevesz bennünket, végül is kevés a szellemi kielégüléshez. Túllépni, eljutni, beavatódni, felemelkedni akarunk, megértésünk mindennapisága helyett "igaz" ismeretekre tennénk szert. Az emberiség eszmetörténetét javarészt ennek az igénynek és igyekezetnek a variánsai alkotják. Eléldegélvén néhány évtizedet, elolvasgatván megannyi írásművet mind élesebben rajzolódik ki a mintázat, s ennek az élesedésnek következtében oly egyhangúvá válik ez az egész. Örökösen elfordulni attól, amibe beleütközöl, ami unalomig ismert, olcsó megoldásnak tetszik innen nézve. Egyre inkább azokat a szerzőket érzem valódi társaimnak, akik a banálisból hoznak ki valamit.

Éva Schüttler Tamásné 2025.03.13. 19:59:17

rás: amikor elolvastam ezt a bejegyzésedet erről a könyvről elsőnek Jung jutott eszembe, majd egy kicsit utánanéztem a hölgynek s konstatáltam, hogy nem tévedtem. Egyébként nekem sincs
különösebb késztetésem arra, hogy elolvassam.@beszélő név: alkotni bármiből lehet zseniálisat, kellő intuícióval és szenzibilitással. Például egy sámlit is lehet főszereplővé tenni.

Visszatérve a lengyel írónőtől származó idézetre, nekem, anyukám kedvenc szavajárását használva, sablonos.

rás · http://ras2.blog.hu 2025.03.14. 12:46:38

@beszélő név: Megnyugtatlak: távolságtartással kezeli. Ennek egyik jele a regény nyelvezete. Valamint van a cselekménynek egy pontja, amikor egy sokáig velük tartó - a racionális gondolkodást képviselő, alkalmi angol útitárs elválik tőlük: "Burling magával vitte a lovát, a poggyászát, a józan eszét, a szkepszisét és a humorérzékét".
A regényben ekkor uralkodóvá válik egy, a bejegyzésemben nem említett motívum: a mese, a mágia, a csodák világa.
Amúgy pedig a Könyvek Könyve nyomába eredő társaságból az egyik férfi már az elején visszalép, a Márki és a véletlenül vele tartó kurtizán a cél előtt meghal, és a könyvet a néma lovászfiú találja meg, akinek ez persze semmit nem jelent - viszont megjön a hangja.
Szóval sablonos egy történet... :-D

Éva Schüttler Tamásné 2025.03.14. 17:42:01

ajánlott olvasmány az Árcánumon a Biblia könyvei és Tófalusi István: Könyvek Könyve/ azaz a Biblia / című munkája. Őskönyv=Biblia, Abszolút Igazság úgy gondolom, hogy az az egylényegű Isten.

Attól, hogy Nóbel-díjat kapott még írhat trivialitásokat, ami az idézett szöveget illeti , vagy talán én olvastam elég sok pszichológiai könyvet.

Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal

süti beállítások módosítása