Az ellenzék meg tudta akadályozni, hogy - 4/5-ös szavazás révén kivételes eljárásban - már holnap elfogadják a kormányt, vagyis Orbán Viktort kivételes hatalomhoz juttató ún. felhatalmazási törvényt, de ez a jövő héten 2/3-os szavazással meg fog történni.
"Felhatalmazási törvény". A kifejezés a hitleri diktatúrát megalapozó 1933-as törvényt idézi, amely a parlament, a Reichstag kikapcsolásával törvényhozási joggal ruházta fel a kormányt, azaz Hitlert. A Fidesz által beterjesztett törvénytervezetnek nem ez a hivatalos neve, az rendkívüli jogrendről beszél, amelyet az egészségügyi veszélyhelyzet és annak elhárítása indokol. Meghatározatlan időre, mindaddig, amíg a kormány úgy nem dönt, hogy már vége a veszélyhelyzetnek. (Vö. 2016 márciusa óta folyamatosan az ország egész területére nézve érvényben van a "tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet".).A törvény értelmében a kormány például felfüggesztheti bármely törvény alkalmazását, rendkívüli intézkedéseket hozhat, nem lehet időközi választást tartani (ezek kimenetele a Fidesz számára ősz óta bizonytalan), és börtönbe csukható, aki a "védekezést akadályozó" rágalmat, - a kormány megítélése szerint - hamis hírt terjeszt, vagyis az az újságíró, aki megírja például, hogy nincs a kórházakban elég védőfelszerelés vagy a szükségesnél kevesebb vírustesztet végeznek. Mindennek kellő nyomatékot ad az Orbán által a parlamentben ma is részletezett katonai-rendőri készültség, a "létfontosságú" üzemek - már megtörtént - katonai irányítás alá helyezése.
Az ellenzéki pártok is indokoltnak tartják az intézkedéseket, csak azt kérték, hogy a rendkívüli helyzetnek legyen a törvényben meghatározott - például 90 napos - határideje, ami után persze az Országgyűlés dönthet úgy, hogy meghosszabbítja a rendkívüli jogrendet. Az ellenzéki szónokok nem titkolták, hogy az elmúlt tíz év tapasztalatai alapján nem bíznak abban, hogy a tényleges egészségügyi válsághelyzetet a Fidesz - Orbán - nem a jogállamot lebontó hatalmának további kiterjesztésére használja majd fel. A Fidesz - Orbán - azonban nem alkuszik, a miniszterelnök - "vezér és kancellár" megmondta: nálunk az erő, mi döntünk.
Nem lesz határidő, s felkészülhetünk arra, hogy a "rendkívüli jogrend" lesz a rend a következő években. Háború lesz, háború van - a teljes vereségig, a vezérbunkerig.
Utolsó kommentek